REIKĖTŲ ŽINOTI
Kai dar buvau studentė ir gyvenau bendrabutyje, į svečius pasibeldė kurso draugė ir įėjo nešina šampano buteliu. „Jezau, kaip šitą mėgstu“ – iškart pagalvojau. O ji: „ Laukiuosi trečią mėnesį! Atšveskim“.
Kai pati laukiausi, mintis net apie lašą alkoholio nebuvo atėjusi. Visiems viskas aišku, nėščioms negalima nei gerti, nei rūkyti, nei narkotikų vartoti ir taškas. Apskritai, nėščios svaiginasi tik neatsakingos, problemų turinčios moterys, jas visi iškart nurašo ir viską toliau žinote patys. Bet atsiranda mažas klaustukas, nu negi taip jau negalima NEI LAŠELIO? Citata iš interneto forumų:
„Tai jojo, tikrai negalima gerti. Aš va tai kartais kokią stiklinę alaus išgeriu, nu nes taip norisi, bet šiaip tai tikrai pritariu, tas alkoholis tai tikrai labai blogai“.
„ Aš po kelis gurkšnius vyno kasdien išgeriu su vakariene. Raudonas vynas sako kraujui gerai, pas mane nekokie tyrimai“.
Jautriausias laikotarpis dar negimusiam vaikui tai 3-5 nėštumo savaitės (žr. Paveikslėlį). Būtent tuo momentu formuojasi kūdikio centrinė nervų sistema, širdis. Kepenys, suaugusio žmogaus organizme skaidančios alkoholį, kūdikiui padėti negali, nes jų tiesiog dar nėra. Maždaug stiklinė alaus ar pusė stiklinės vyno kasdien momentaliai kelia grėsmę įsčiose besiformuojančiai gyvybei.
Kas gresia:
• Augimo atsilikimas
• Centrinės nervų sistemos pažeidimai (turintys įtakos raidos
atsilikimui, intelekto sutrikimui, aktyvumo ir dėmesio, emocijų ir
elgesio sutrikimams).
• Išoriniai veido, kaukolės pokyčiai.
Visu šiuo tekstu noriu pasakyti, kad dažnai neatsakingai pasielgiame ne todėl, kad esame asocialios, neprotingos ar neatsakingos, o todėl, kad nežinome, niekas per daug ir nekalba, o po fakto jau būna vėlu. Labai linkiu visoms besilaukiančioms stiprybės, kantrybės ir ramaus laukimo. Būkime išmintingos.
*Nuotrauka iš https://www.facebook.com/VaisiausAlkoholinisSindromasvas/