Smulkioji motorika. Kas TAI ir kam TAI?
Turbūt, jei besčiau pirštu į bet kurį iš Jūsų, klausdama, kas ta smulkioji motorika, bemaž visi, net nemirktelėję pasakytumėt: „ kad čia pirštams reikalai, ir kad lavinti juos reikia tam, kad vaikas gerai kalbėtų. Ar kažkaip panašiai“.
Imkime kitą pavyzdį: kas galėtų pasakyti, kas yra sportas ir kam jis yra reikalingas? Na, savaime suprantama, net aš, didžiausia tinginė, pasakyčiau, kad sportuoti būtina tam, kad būtum sveikas, kūnui reikalinga apkrova, kad gerai jaustųmeisi, kad būtum net psichologiškai atsparesnis visokiom negandom. Ar kažkaip panašiai. Čia, kaip su sveika mityba, labai panašiai. Spėkite, kiek kartų savo gyvenime buvau nuėjusi į sporto klubą? Arba kiek sveikos mitybos receptų gyvena mano virtuvėje? Nulis. Atsakymas į abu klausimus. Nesididžiuoju, tik noriu sugretinti labai panašius dalykus, kaip ŽINOME ir NEDAROME.
Kad atliekamas veiksmas įgautų prasmę, turite žinoti:
- Iš pirštų galiukų nerviniai impulsai keliauja į galvos smegenis gabendami daugybę nervinių signalų – jų įvairovė labai svarbi kalbos motorinio centro formavimuisi.
- Jei vaiko rankų pirštų judesiai išlavėję, tai kalbos vystymasis dažniausiai atitinka amžių. Mokslininkai yra nustatę, kad lavinami sudėtingi rankų judesiai, teigiamai veikia vaiko kalbines galimybes.
- Mokslininkai teigia, kad dėl sutrikusių valingų ir nevalingų judesių reguliacijos nukenčia kalbos vystymasis. Taip pat pastebima, kad rankų raumenų motoriniai impulsai turi didelės reikšmės kalbinės motorikos formavimuisi.
- Lavinant pirštų motoriką, skatiname vystytis kalbą, nes jose esantys centrai susiję su galvos smegenų zonomis, atsakingomis už kalbą, o kai kurie pirštų ir riešo judesiai susiję su aplinkos suvokimu, intelektine smegenų veikla.
-
3-7 metų
vaikams pagrindiniai užsiėmimai, padėsiantys lavinti smulkiąją motoriką bei
tinkantys ikimokyklinuko amžiui, - piešimas, rašymas, karpymas, smulkių detalių
vėrimas, rišimas, pynimas, konstravimas, įvairių įrankių naudojimas. Taip pat
lipdukų klijavimas, magnetinių detalių naudojimas specialioms magnetinėms
lentoms ar knygelėms - puikus smulkiosios motorikos lavinimas. Labai padeda
piešimas pirštais.
(Pagal Molėtų PPT).
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad smulkiosios motorikos sudėtingumas turi skirtis kiekviename amžiaus etape. Jeigu patiems mažiausiems pakanka suverti karoliukus, tai vyresniems nebijokime duoti žirklių, kirpti pagal linijas, suvedžioti sudėtingesnius labirintus, suvesti linijas pagal skaičius, vedžioti radžių pradmenis.
Tai kodėl su
vaikais reikia piešti, spalvinti, karpyti, vedžioti linijas, ieškoti labirintų
kelių, suvedžioti gyvūnų galvas ir kūnus...? Įdarbinkime, lavinkime, ugdykime
smegenų centrus, užimkime pirštelius, rankas ir vaikų fantazijas. Žinokime, kodėl. Ir veikime. Veikime.
Viktorija